Chameleon Art ©xenovision@xenovision.net

Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

5 Days to the Moon

August 12, 2019 @ 8:00 am - August 16, 2019 @ 5:00 pm

Kc3490
5 Days to the Moon - Chameleon Art / xenovision

Výtvarné tábory v angličtině vedené americkým výtvarným umělcem a lektorem. Děti zde budou tvořit a hrát si a učení angličtiny je bude bavit. V průběhu tábora budeme komunikovat výhradně anglicky, děti stráví s rodilým mluvčím celkem 45 hodin. Podporujeme kreativitu, představivost a individualitu každého dítěte. Předešlou práci si můžete prohlédnout zde: http://xenovision.net/human/

Summer day camps focused on art, creativity and free play. Each camp is run by an American artist Christopher Gaston and Dramatherapist and Forest School practitioner Lucie Gaston. Children will be developing their imagination, creativity, and artistic expression. We will be based in a Mongolian Yurt and playing, creating and enjoying the beautiful natural surroundings of EnviKlub Hurá Ven.

Věk/age: 5-9

Tábor bude mít za cíl překonat cestu z Prahy až na Měsíc. Budeme potřebovat dopravní prostředky, které nás přepraví po souši, přes hory, řeky, moře a oceány až do mezigalaktického terminálu, kde si vymyslíme a postavíme pořádnou vesmírnou loď, se kterou se dopravíme až na Měsíc a zpátky. Budeme plánovat, vymýšlet, řešit problémy, tvořit a hrát si.

K PŘIHLÁŠENÍ POUŽIJTE NÁSLEDUJÍCÍ DOTAZNÍK:   https://goo.gl/forms/SBpYyppWTTMU5r7o2

Our mission will be to take a trip all the way to the Moon. In order to do that, we will need to design and build vehicles that will enable us to travel across the land, over the mountains, and oceans to get to the intergalactic terminal, where we will build a spaceship to take us to the Moon and back. We will be thinking, planning, problem-solving, creating, playing and having fun.

USE THE FOLLOWING QUESTIONNAIRE TO LOG IN:  https://goo.gl/forms/SBpYyppWTTMU5r7o2

Details

Start:
August 12, 2019 @ 8:00 am
End:
August 16, 2019 @ 5:00 pm
Cost:
Kc3490
Event Category:
Event Tags:
, , , , , , , ,
Website:
http://hura-ven.cz/tabor/

Organizers

Hura-ven
Chameleon Art – Lucia Gaston

Venue

Untitled